ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Изпод тепетоМнения

Госпъл хорът на МУ се опитва да пее на български, за да бъде разбран

Академичната формация на Медицинския събра млади студенти от Великобритания в едно семейство

Майкъл държи руля на „Кораб на възхвалата”

Йоана Иванова

Страстта към медицината и обещанието за добро образование всяка година води стотици бъдещи медици в Пловдив. Те идват от близо и далеч с идеята, че именно Медицинският университет под тепетата ще им помогне да осъществят мечтите си. В контраст със стремежа на българите да изпращат децата си да учат в чужбина е все по-нарастващият брой на чуждестранни студенти в Пловдив.

Преди повече от три години група британски студенти в Пловдив откриват, че освен медицината споделят и една друга страст – госпъл пеенето. Така през 2014 г. създават Академичния госпъл хор на МУ Пловдив. Ексклузивно за Под тепето, бъдещите медици разказаха за преживяванията си в университета.

Повечето идват от Великобритания, но имат различен произход – Нигерия, Ямайка, Уганда, Зимбабве… В Пловдив ги водят красотата на античния град и добрите отзиви за Медицинския университет.

„Мой приятел е пета година и ми каза, че мястото е много хубаво. И да, градът е прекрасен,“ споделя Дани.

„За мен България е чудесна възможност да уча медицина. Чух някои добри отзиви и реших да ѝ дам шанс. И ми харесва,“ твърди Куин-Мери.

“Медицинският университет в Пловдив е много добър и предлага чудесни условия. Лекционните зали са страхотни. А и обществото тук, хората тук са наистина много дружелюбни,“ казва Мария.

Разбира се, животът на един експат невинаги е лесен. „Пловдив е хубав през повечето време. През останалото време животът тук е труден, но винаги е така, когато живееш далеч от вкъщи. Но това преживяване ти помага да пораснеш.“

Медицината може и да ги е срещнала, а споделените трудности да са ги сплотили, но това, което ги превръща в семейство е госпълът. Младите медици решават да основат госпъл хор, за да се забавляват и да израстват заедно. Някои пеят по-добре от други, но хорът дава възможност на всички да учат нови песни заедно и да възхваляват Бог, което очевидно е основната причина да се впуснат в това начинание. Започват през 2014 г. и оттогава хорът не спира да расте. Всяка година идват нови членове, други напускат, но за всички преживяването е невероятно и са единодушни, че хорът е едно семейство.

Това си личи и в отношенията им. Ръководителят на хора, Майкъл, се отнася към останалите с наставничеството на по-голям брат. Всички се подкрепят и си помагат.

„Нашият хор се казва Vessels of Praise (Кораб на възхвалата), така че основният ни фокус е да използваме певческите си умения, за да почетем Бог и да се уверим, че по целия свят се отдава слава на Бога, независимо къде се намираме. Това е една от движещите ни сили.“

Самият госпъл е много различен от обикновеното пеене и студентите бързо забелязват, че много българи не разбират за какво точно става въпрос. Госпълът е пеене на три гласа, или хармония – отделни части се хармонизират в една песен. Но това не е всичко. Песните им винаги имат някакво послание. Vessels of Praise не пеят просто заради самото пеене и не наричат изпълненията си пред публика представления, а богослужене. „Това правим тук – служим на хората в България. Чрез пеенето си, което носи послание, вдъхновява надежда и утеха. Това сме ние.“

Медиците споделят още, че хората тук не са свикнали с госпъла. Все още е нещо ново и различно. Въпреки това университетът ги обожава. Хорът пее на всички събития и получава положителни реакции. С техни изпълнения бе открит новият модерен информационен център на МУ.

„Обикновено ни възприемат добре. Когато започнахме имаше някои трудности, но те ни помагат да се учим. Растем, ставаме по-добри. Сега сме по-доби от първоначално. Но пеем като семейство, подкрепяме се, когато някой се нуждае от нещо. Ние сме едно красиво семейство.“

Освен да ходят на репетиции, в свободното си време младите хористи обичат да изучават града. Ходят на кино, хапват пица, понякога танцуват или играят футбол. Намират Пловдив за безопасен, така че спокойно ходят навсякъде.

В хора има и първокурсници, а по-големите се надяват начинанието им да продължи и след като завършат. „Очевидно сме тук за шест години, а на мен това ми е преходна година, така че някой друг ще трябва да поеме нещата“ споделя Майкъл. „Така че след като си тръгна, Vessels of Praise още да е тук. Това е нашата мечта и надежда. Когато се върнем в родните си страни Vessels of Praise още да продължава в България, още да има хор. С нови и нови членове.“

Всъщност младите медици не отхвърлят и идеята да останат в България. „Не знам какво е планирал Господ за мен и ако това е Неговата воля, ще остана,“ споделя Майкъл. „България е хубава страна. Но езикът е много труден. Опитваме се да пеем госпъл на български, но за нас е предизвикателство.“ За щастие в хора има и две българки, които помагат с произношението. „Ако пеем на английски и хората не ни разбират, не докосваме никого с думите си. Затова се опитваме да пеем на български, за да ни разберат повече хора.“

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Част от тези чужденци са много далеч от цивилизацията и живеят изолирано в своите си общности, почти всички от тях не знаят български, и не го учат, гредат с насмешка на нашите ценности, искат да си живеят по тяхному. Един от тях ми показа телефона си,няма нито един български номер на познати или приятели, все му е дно дали е в БГ или Събия

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина